Znáte své přátele? Aneb Facebook jako seznamka

Přesto, že ta největší lavina „lajků“ už pominula, stále jsou mezi námi tací, a není jich málo, kteří bojují o největší počet zvednutých palců, ať už u svých komentářů, fotek či příspěvcích na zdi. Je právě toto důvod nesmyslných počtu přátel u uživatelů facebooku? Nejspíš ano. Dnes si totiž už i malé dítě, které propadá z matiky, umí spočítat, že čím víc „přátel“ bude na facebooku mít, tím je větší šance na velký počet palců u jeho příspěvku.

Já jsem se svými pětaosmdesáti přáteli dnes úplný outsider, a to i přesto většina mých přátel tvoří spolužáky, které ještě dodnes neznám. Pravdou ale je, že valná většina mých přátel má toto číslo mnohonásobně vyšší. Má bývalá spolužačka se může chlubit počtem přátel rovným tisícovce. Je ale vůbec možné, aby člověk znal tolik lidí? A to myslím znal v pravém slova smyslu. Za kolik z nich by asi, jak se říká, dala ruku do ohně? Netroufám si odhadnout. Troufám si ale konstatovat, že tohle číslo už je trochu i nebezpečné. Samozřejmě, její krásná profilovka upravená photoshopem a trošku už zavánějící nereálným zjevem, má přes šest set lajků, jakou jsou ale lidé ochotni zaplatit cenu za takový počet? Nehledě na dost vyzývavé fotky odemčené pro veškerou veřejnost. To je naprostý ráj úchylů.

Doba našich maminek

Dovolím si malou statistiku, skrze kterou chci upozornit na pár čísel:

SkupinaPodíl
13–15 let5 %
16–17 let7 %
18–24 let27 %
25–34 let28 %
35–44 let17 %
45–54 let7 %
55–64 let4 %
65–100 let3 %

Tento procentuální věkový podíl uživatelů na facebooku se vztahuje pouze na Českou republiku. Je patrné, že největší podíl tvoří věková skupina od pětadvaceti do čtyřiatřiceti let. Moje maminka v tomto věku už měla třetí, poslední dítě, tedy mě. Starala se o domácnost, o děti a chodila do práce. Volný čas věnovala svému manželi, mému tátovi. Nemyslím si, že byla nějak odlišná od svých vrstevnic. Na své dětství si nemohu stěžovat, vzpomínám si na spoustu chvil strávených s mými rodiči, když jsem byla malá, ale měla bych na co vzpomínat, kdyby má maminka v té době seděla u facebooku a místo, aby se radovala s tátou nad mými prvními krůčky, sdílela by raději tuto zprávu se svými „přáteli“? Doba se mění, to ano, ale je to dobře? Statistiky říkají, že ženy dnes rodí děti později, možná je to proto, že jejich přítel je jen imaginární a Facebook ještě nevymyslel systém, jak ženu oplodnit pomocí aplikace na facebooku.

Trochu samozřejmě přeháním, ale kdo ví? Děti naší generace už budou ovládat internet a techniku s ním spojenou, lépe než my, můžete si to vůbec představit? Až vám vaše dítě přijde ukázat svého nejlepšího kamaráda, ale v ruce místo něj bude držet notebook a kamarád vás pozdraví přes skype?

Facebook vás zná líp, než si myslíte

Věděli jste, že reklamy, které na vás skáčou na stránkách, nejsou náhodné? Je to velmi promyšlený systém návrhů na stránky, které by se vám mohli líbit, například.

Když aktualizujete svůj rodinný stav ze zadaný/á na zasnoubený/á, Facebook vám vzápětí nabídne množství reklam na snubní prsteny a svatební salóny. Když ho aktualizujete na těhotná, můžete si za chvíli díky facebooku vybírat kočárky. Některé studie dokonce tvrdí, že Facebook zná vaši historii internetového prohlížeče, proto vám sociální síť nabídne nákup posilovacího stroje, když vyhledáváte nejbližší fitko. Facebook ví, kde bydlíte, kde se pohybujete, když přidáváte příspěvky, zná vaše telefonní číslo. Ví, co posloucháte za hudbu, jaké filmy máte rádi, co čtete. Kolik vašich přátel tohle všechno ví?

Už ne tak nový trend, přidávání místa vašeho momentálního pobytu k fotkám nebo statusům, je jedna z nejhorších věcí, co Facebook mohl nabídnout. Kolik z vás si uvědomuje, že když aktualizujete fotku z dovolené a uvedete, že jste v Chorvatsku, dáváte tím signál, že vlastně nejste doma? Zloději si hned přijdou na své.

Nebezpečí

Ano. Někdy to vyznívá jako scéna ze sci-fi filmu, ale všechno okolo uveřejňování tolika informací o vaší osobě, sebou nese velké nebezpečí. Odvážné fotky se mohou objevit kdekoliv, ani o tom nemusíte vědět. Zloději vědí, kde jste, úchylové se s vámi mohou „spřátelit“. Kromě toho, je tady ale také sociální stránka věci. Sedíte doma a píšete si s kamarádem přes chat. Bavíte se. Sem tam se zasmějete. Venku ale svítí sluníčko, je krásně, je teplo, ale na bazénech nikdo není, protože všichni sedí doma u facebooku. Takový svět chceme?

Komentář

 1. Od Honza

  Odpovědět

  • Od Pavel

   Odpovědět

  • Od Slávek

   Odpovědět

 2. Od Spisovatel

  Odpovědět

  • Od Ivana

   Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *