Sny – noční život každého z nás?

Sníte? Sníte často a rádi? Pamatujete si své sny?

Ano. Ano. Ano.

Sen. Mozkem vytvářený iluzivní vjem. Většinou nepravděpodobný, nemožný, zvláštní, neskutečný, živý, děsivý, radostný, příjemný, bláznivý, dlouhý či krátký. Takový je sen. Pokaždé jiný. Sny se tvoří ze vzpomínek, z představ, z chtíčů, z vnějších i vnitřních podnětů. Sny se nám zdají každou noc, údajně stíháme osm až deset snů během jediné noci. Dost lidí ale tvrdí, že žádné sny nemá. A jak je to s pamatováním si snů? Dokážou si sen ráno vybavit jen šťastlivci? Přesněji je to „42 % žen a 25 % mužů, co si po probuzení vzpomene alespoň na jeden sen.“ Což není ani moc, ani nijak málo.

Sen vlastně slouží k udržení spánku. Neutralizuje působení negativních zážitků, proto sen reaguje na vnější podněty. Například pokud je vám v noci zima, zdá se vám sen o něčem chladném, studeném. Do snů se promítají i vnitřní pocity, třeba hlad, nebo bolest, taktéž i vzpomínky, představy, nevyřízené záležitosti, věci, které nás tíží. Sen proto reaguje na tyto podněty, aby zabránil probuzení a uchránil váš drahocenný spánek.

Snů je více druhů. Hlavní dělení by mohlo být do dvou následujících kategorií – příjemné a nepříjemné sny. Bylo zjištěno, že „asi 65 % snů je nepříjemných (strašidelných, smutných, rozčilujících) a pouze 20 % příjemných (zábavných, vzrušujících, radostných).“

„V tmavých jeskyních našich myslí sny stavějí svá hnízda z pozůstatků dne.“ R. Thákur

Nepříjemné sny se dělí na noční děsy a noční můry. Noční děs se dostavuje krátce po usnutí, náhle nás vytrhne ze spánku, což je spojené s úlekem a silným pocitem úzkosti. Většinou je to krátký a strašidelný sen, častý především u dětí. V takovýchto případech není radno spícího člověka násilně budit. Ty sny, které jsou nepříjemné a strašidelné, déle trvající, nazýváme noční můry. Mají bohatší obsah a nevedou k přímému probuzení spícího.

A teď se dostáváme k tomu hodně zajímavému. Lucidní snění, neboli vědomý spánek. Je to zážitek. Spící člověk si ve snu plně uvědomí, že sní a dostane možnost se ve svém snu pohybovat. Má schopnosti, které jsou až fantaskní. Stačí pomyslet na to, že chcete létat, přijít na nějaký způsob, a budete létat. Probuzení ve snu se vám může stát samo, dalo by se říct, že snad i omylem, ale ve většině případů musíte schopnost lucidního snění natrénovat. Sny, které takto prosníte, si budete nejspíš velice živě pamatovat, dokonce můžete mít problém s určením, zda to byl sen či skutečnost.

No a co teprve astrální cestování. Bláznivý nápad? Výmysl či skutečnosti? Je to vůbec možné, aby vaše duše odešla z vašeho těla a vy mohli „odcestovat“ kam se vám bude chtít? Někdo věří, někdo nevěří. Celkově, kdo ví, co je to za stav… Do tajuplných vod ohledně duše nyní zasahovat raději nebudu. Nechám si to na příště.

Také bych vám chtěla vylíčit jeden z mých snových zážitků, který se mi vryl pod kůži jako drápy nenasytné šelmy. Byl to totiž téměř normální den, ale to, co ke mně přišlo v noci, si budu opravdu dlouho pamatovat.

„Některé sny se jen zdají, jiné jdou hlouběji.“ J. Kainar

Ještě chvíli před tím, než jsem se odebrala na kutě, jsem se mazlila se svým kocourem Dorianem a do ouška jsem mu připomínala, že už jdu spát a že tedy může přijít za mnou, jako obvykle. A jelikož nevypadal, že se mu chce přemisťovat z pohodlí pelíšku, nechala jsem ho spokojeně dřímat. V posteli jsem si ještě otevřela knížku (Obraz Doriana Graye) a když jsem cítila, že už začínám nad řádky usínat, zavřela jsem ji, zhasla lampičku a smotala jsem se do klubíčka. Po pár sekundách klidu jsem pocítila, jakoby se z dálky velmi rychle přihnal nějaký zvuk, nějaká energie. Tok tohoto neznámého mi vjel do těla přes záda a úplně to se mnou cuklo. Lekla jsem se. Dále jsem tomu ale nevěnovala zvláštní pozornost.

Už jsem cítila, jak se mi uvolňuje tělo. To uvolňování bylo stále intenzivnější a já si ho víc a víc uvědomovala, při tom jsem myslela na to, že pořád čekám, až se ve dveřích objeví kocour. Vždycky mi totiž lehne na hrudník, nebo někam k hlavě a usíná se mi s ním mnohem lépe.

Z ničeho nic jsem lezla po žebříku na naši půdu, což jsem si po probuzení vysvětlovala tak, že když byla odpoledne bouřka a hledala jsem Doriana, chtěla jsem se jít podívat na půdu. Při lezení po žebříku se mi tělo stále víc a víc uvolňovalo, až jsem ho přestala cítit a jakoby jsem usnula. Nějak podvědomě jsem ale stále cítila, že pořád lezu po žebříku – zpomaleně a jako bych nic nevážila. Když jsem se dostala na konec žebříku, něco se ve mně vzbudilo, nejspíš jsem otevřela oči, a přede mnou stál Dorian. Mňoukl na mě, otřel se mi o tělo a v tu chvíli jsem zavřela oči. Stále jsem ale viděla to, že jsem na půdě, ale bylo to zastřené, jakoby za mlžným oparem. A jak jsem zavřela oči, začala jsem pomalu padat z konce žebříku přes okraj vikýře na půdu. Moc jsem si přála, abych nespadla, byl pode mnou přeci kocour! Nějak zevnitř mě zachvátila panika a sevřel se mi žaludek.

No a tak jsem se najednou vznesla. Nebo jsem spíš měla pocit, že mě něco nadzvedlo a poponeslo mě to přes celou půdu a něžně uložilo do sena, na jednu stranu jsem v tu chvíli cítila příjemné pocity, na druhou stranu jsem vnitřně panikařila ještě víc. Jen co jsem se ocitla v seně, snažila jsem se opravdu urputně probudit.

Během chvíle jsem byla vzhůru, cítila jsem sebe samu, že jsem zpátky v posteli, ale nebyla jsem schopná se pohnout. Byla jsem vzhůru, všechno jsem viděla, popadl mě opravdu veliký strach, snažila jsem se křičet, pohnout se, ale vše bylo marné. V krátkých mžitkách jsem zahlédla sebe ležet na posteli. Místo křičení jsem slyšela, že jsem začala zrychleně dýchat. Věděla jsem, jak ležím, cítila jsem svoje tělo, ale ne a ne se hnout. Po neskutečně dlouhých sekundách jsem to vzdala, snahu se pohnout, a vše se rozplynulo. Na chvíli jsem necítila nic, jako bych na pár sekund znovu usnula, a najednou se tichým domem ozvalo hlasité mňouknutí Doriana. To mě úplně vzbudilo. Chvíli jsem to vážně nedokázala pochopit, byl to zvláštně příjemný a rozhodně děsivý zážitek. Během chvíle kocour přiběhl za mnou, začal vrnět a mazlit se. Pak si lehl k mým nohám do postele. Dlouho jsem se bála usnout. Když se ale začal spánek dostavovat, kocour se zvedl a odběhl…

Tento zážitek ve mně hodně zanechal a potvrdil mi, že sny nejsou pouhé nesmysly, které se nám promítají v hlavě, abychom se v noci nenudili. Sny jsou pro naše fungování důležité a někdy nás dokážou velmi dobře vyděsit.

Často se mi zdává o naprostých nesmyslech. Nedávno jsem měla velmi živý sen, kde jsem se na celou situaci dívala někde ze stropu místnosti. Jedna maličkost mě ale velmi zasáhla – psychicky. Protože vidět, jak se z padajícího pavouka z květináče na okně, stane myš, která má jednu zadní nohu jako žába a místo druhé má polovinu těla hada i s hadí hlavou, to už je lehce na blázinec.

Kdo ví, proč se člověku zdá to, co se mu zdá. Často jsem již polemizovala nad tím, zda-li se dá věřit snářům a výkladům snů. A v tomto ohledu se stávám stále větším skeptikem.

Myslíte si, že nám sny chtějí něco říct? Že s námi hovoří podvědomí? Že ve snech žijeme další životy v jiných světech? Bylo by to skutečně velmi zajímavé…

Zdál se mi sen
Temný jak noc
Však každému člověku
Zdá se jich moc

Zdál se mi sen
Vonící po růži
Lehounký vánek
Mě hladil po kůži

Zdál se mi sen
Jak kámen studený
Cítím ten chlad
Srdce mám sevřený

Zdál se mi sen
Jak paprsek slunečný
Zdál se mi sen
Že nikdo není věčný

Zdál se mi sen
Do hlavy bušící
Zdál se mi sen
Jak zvonky blyštící

Zdál se mi sen
O lásce nekonečné
Zdál se mi sen
Že nic není skutečné

Zdál se mi sen
Že srdce mi probodli
Chladný to vrah
Co nikdy se nemodlí

Zdál se mi sen
Že žila jsem přešťastně
Žila… vypadala
Velice nešťastně

Zdál se mi sen
Vonící smrtí
Kámen se o kámen
Navzájem drtí

Zdál se mi sen
S nečekaným koncem
Všecko teď skončilo
Nezvonil si zvoncem?

Zdál se mi sen
Zkažený opiem
Že nikdo- ani ty
Skutečně nežijem

Některé sny
Nám něco sdělují?
Jiné se bez důvodu
Do hlavy stěhují

Další sny zas
Snaží se překvapit
Nikoli zbytečně
Nás všechny ukvapit

Jsou také sny
Jak pohádky nádherné
Laskavé, překrásné
Ctnostné a niterné

Sny jsou i špatné
Ve smutném znění
Proto se uzamknu
Nočnímu snění.

Komentář

  1. Od URBANCOVÁ ZDEŇKA

    Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *