Homosexualita a homofobie

,,Z pohledu náboženství – pokud by Bůh považoval homosexualitu za hřích, nestvořil by homosexuální lidi.“

Howard Dean

(jde o text staršího data, nicméně jeho problém je celkem univerzální a neplatí jen u menšinové orientace)

Ani mojí pozornosti nemohl uniknout Prague Pride a stejně tak se nemohlo stát, že se nad jeho smyslem trochu nezamyslím. Omlouvám se, pokud u tohoto průvodu budu střídat rody, jak se to zrovna bude hodit. Všichni víme, o jakou akci se jedná a na její podstatě či chybovosti to nic nemění.

Nejdříve k akci samotné. Viděl jsem jen reportáže a fotky, ale společně s několika komentáři a rozhovory ohledně průvodu to celkem stačí. Faktem je, že nemám pochybnosti o smyslu Prague Pride, spíše o jeho provedení. Pokládám akci v této formě za kontraproduktivní. Je mi jasné, že dotyční se chtějí vyhulákat, vyřvat svůj názor do světa a udělat si PR. Ovšem asi naštěstí pro několik organizací, bohužel pro jejich orientaci to vypadá naprosto stejně, jako když do Prahy přijedou na utkání fotbaloví fanoušci a na nádraží si je skutečně nespletete.

Teď abych předešel možnému nedorozumění. Homosexualita není nemoc ani deviace. V tomhle ohledu mě fascinuje evropský sklon k prohlašování vlastních hodnot za jediné správné. Svým způsobem pak nemáme Islámu co vyčítat. Samozřejmě pokud nám Muslimové tahají svoje zvyky sem, je naší povinností bránit území založené podle našich hodnot. Jiný kraj, jiný mrav. Pokud se střílej u sebe, obecně vzato jim do toho nemáme co kecat. Pokud bych to vzal skutečně ad absurdum, tak je to něco podobného jako kecat Britům do toho, že se neučí o Karlu čtvrtém, jakkoli významný panovník to byl.

Ale zpět k místní,,menšině“. Možná to někomu furt přijde divné, ale homosexualita je součástí lidského rodu od úsvitu dějin. Byli v antice, byli ve středověku a ano, může vám to vadit, ale pokud znáte aspoň třicet slavných osobností minulosti i současnosti, počítejte s tím, že mnozí z nich uléhali a uléhají večer na lože s člověkem stejného pohlaví, milují se s ním / ní a milují ho /ji. Můžeme s tím nesouhlasit, můžeme prskat a volat všechny svaté, ale to je tak to jediné, co se s tím dá dělat. Jako u dalších kontroverzních témat, která si společnost ráda bere jako politický subjekt vám poradím tři anglická slova – deal with it. Poradil bych to hlavně těm, kteří se stále ohání křesťanskými hodnotami. Nejsou univerzálně funkční, ani platné. Ty, které vyznávám já asi taky ne. Ale s tím počítám.

Nejde mi o to tyhle festivaly nijak potlačovat. Rozhodně ne. Jen celé věci často víc škodí, než aby jí pomáhaly. Ne festivaly obecně, ale tyhle průvody. Respektive případ, kdy přerostou samy sebe. Na blbnutí bez hranic není nic špatného, ale pokud se chtějí zvláštnosti takhle prezentovat veřejnosti a médiím, chce to trochu víc soudnosti. Protože pokud se z toho stane hulákající průvod, který musí kontrolovat policie, pak dávají zástupci dalších sexuálních orientací vlastně jen nástroje do rukou těch, kteří proti nim brojí.

Akcí a způsobů na podporu a propagaci všemožných projevů je více než dost. Poslední, co aktuálně probíhá médií, je ASL Ice Bucket Challenge. A asi jediný, kdo ji zatím provedl skutečně správně, byl britský herec Patrick Stewart. Promiňte, Sir Patrick Stewart.

Existují akce na podporu boje proti rakovině jak obecně, tak konkrétních částí těla. Placky, cedulky, nošení růžového trička a mnoho dalších. Pochody jsou naprosto ok, pokud se nestrhnou v přehlídku naháčů a bičování. U sebe doma se toho zúčastni i Sir Ian McKellen, představitel Magneta a Gandalfa. A stačilo mu stát oblečený na zadním sedadle projíždějícího auta a mít na sobě úsměv, šerpu a květinový řetěz. Zkrátka nepotřeboval žádné extrémy.

Takže přátelé pochodující. Klidně si pochodujte, ale nedělejte z toho manifestaci bizarností, které za prvé nemají s vaší orientací nic co do činění (za koně se může převléknout i heterosexuál a bičovat se dá i během masturbace), za druhé vaše počínání vaší věci neprospívá. Pokud na sebe navléknete barevné kostýmky všeho druhu a budete bez ustání poskakovat po ulicích, děláte blbce tak maximálně ze sebe samotných. Pak se divíte, že proti vám jde tolik politiků, kteří vám chtějí zakázat adopci dětí?

 

Zveřejněno na webu autora.

Komentář

  1. Od Mike

    Odpovědět

  2. Od Valdermar

    Odpovědět

  3. Od JaneX

    Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *