Práce v zahraničí – Odvrácená strana
V dnešní době se náš stát dostal do bodu, kdy začíná být nezaměstnanost čím dál tím více neřešitelným problémem. Vlivem této problematiky uvažují o práci v zahraničí, jako o dobrém způsobu výdělku peněz. Nejčastěji to jsou málo vázání mladí lidé bez rodin.
Opravdu je to ale tak lehké?
Není!
Popíši Vám to v následujícíh bodech, které jsem sestavil dle mých vlastních zkušeností. Zároveň Vám také tento článek může pomoci k tomu, jak být opravdu úspěšný a vydělat si:
1) Nadřazenost
Je jedno, že se považujete za zápdní Evropany. Protože jste pořád jen Češi bude s Vámi zacházeno stejně jako s Poláky, Slováky, Maďary či Rumuny. Vždy budete ten cizinec, co si chce vydělat a nemá právo na více volna nebo lepší peníze. Nemusíte si to zpočátku ani uvědomovat, jelikož Vás například Angličané budou nepřetržitě přesvědčovat o tom, že jste jejich kamarád, patříte mezi ně a berou Vás jako sobě rovného. Není to pravda, proto si vždy udržujte určitý odstup.
2) Motivace
Motivace je základ, bez kterého se úspěchu v zahraničí nedoberete nikdy. Mějte vždy na paměti, za jakým účelem jste v zahraničí a myslete na to vždy, když se Vám práce bude zdát nekonečná a úmorná.
3) Peníze
Peníze jsou důležité. Při první výplatě Vám vysvitne plamýnek v očích, bohužel později už to taková pohádka není. Podle tabulek té dané země dostanete nejnižší možnou sazbu. Nežádejte více, protože stejně nepochodíte. I když Vám bude připadat výplata několikrát vyšší než v České Republice, při místních cenách vám zbudou sotva dvě třetiny výplaty – ovšemže za předpokladu platby za slušné bydlení a pořádného jídla na každý den.
4) Práce
Nejčastější prací, kterou lez sehnat je buďto sbíraní čehokoliv na polích nebo práce v pohostinství – barmani, kuchaři či pomocníci do kuchyně jsou nejčastější. Pracovní doba od rána do večera také není neobvyklá. Deseti či dvanácti hodinnové směny. Peníze vydělané v takovýchto podmínkách bývají opravdu tvrdě vydělanými penězi.
5) Jazyk
Řekněme, že alespoň základy jsou velmi důležité, zbytek příjde nějak tak sám. Důležité je pochopit, co po Vás chtějí a nezpůsobit si tak trable v práci. Proto se učte! Snažte se mluvit! Dělejte si poznámky.
6) Pravý problém
Přicházíme k té pravé problematice, odvrácené straně práce v zahraničí, a tou je lidský chtíč. Lidé mají touhy a potřebují si za své poctivě vydělané peníze koupit něco hezkého. Jestli si opravdu chcete něco přivést, musíte se takových věci vzdát a to je problém, který nepřekousne spoustu lidí.
Vypracovat se chce opravdu silnou vůli, odolat volání peněz, nočmímu životu nebo dobrému jídlu v luxusní restauraci či přestat kouřit a příliš pít. Když odoláte, máte vyhráno. Po návratu se z Vás budou sypat peníze jako z prasátka a vše Vám najednou bude připadat tak ideální a řekněme „levné“. Tento pocit ale není nekonečný, končí v podstatě z poslední utracenou bankovkou, kterou jste si s sebou.
Poznámka autora:
Článek je psaný velice kriticky a čerpám z mých zkušeností. Je to zárověň můj první pokus sepsat své myšlenky, takže jsem si vědom, že mám ještě co dohánět.
Já jsem dřív taky hrozně chtěl pracovat v zahraničí. Vysnil jsem si to tak pohádkově, takže ta srážka s realitou byla hodně krutá a po letních prázdninách jsem se vrátil zpátky do Česka a rozjel jsem podnikání u nás. Jak se říká… Všude dobře, doma nejlíp. Tak to prostě je. Založil jsem si virtuální sídlo firmy , našel jsem si holčinu na PPC reklamy, copywriting, kluka, který mi dělá obchoďáka a slušně svůj byznys rozjíždím 🙂 .
Pokud jedete do Anglie na brigadu se spatnou anglictinou, tak samozrejme nemuzete ocekavat luxusni plat. Na druhou stranu v zahranici pracuje dlouhodobe spousta Cechu, kteri maji kvalifikovanou praci a vydelavaji stejne jako mistni.
Davide, máš pravdu, proto jde zde napsané, že článek je psán hodně kriticky. Určitě se najde i spoustu dobrého a je to určítě pozitivní zkušenost, bohužel né až tak idylická, jak se zdá.
Autor má samozřejmě pravdu, že práce v zahraničí je náročnější než práce u nás, nicméně bych i přese všechno, co je zde napsané, takovou letní brigádu studentům doporučil. Stále si totiž domů přivezete mnohonásobně víc peněz, než kdybyste pracovali v Česku 🙂