Půjčkové kontinuum, tentokrát bez firem

Nejdříve Home Credit. Pak Ferratum a Crediton. Teď lidé mezi sebou…

Že si lidé půjčují každoročně mnoho peněz, není nic nového. Že si půjčují od nebankovních společností, které jsou jen jinou formou lichvy, to taky není nic nového. V posledních letech se ale objevuje nový trend, a sice Peer 2 Peer půjčky, tedy portály, které nabízejí zprostředkování půjček mezi lidmi a to bez účasti jakýchkoli dalších firem.

Na cokoli…včetně dluhů

Na rozvoji nebankovních institucí a trhu spotřebitelských úvěrů není rámcově nic špatného, je to jednoduše podnikatelská příležitost jako každá jiná a v tomhle ohledu se tomu nedá nic vyčítat. Peníze jsou zkrátka komodita jako cokoli jiného a většina operací s nimi nese nějaký zisk.

Problém začíná u slovíčka „spotřebitelské“ které dává tušit, že tady nepůjde příliš o peníze na investice, tedy o sumu, která by měla v nějakém časovém období přinášet další peníze a tedy vydělávat.

Ne, tady jde o čistou spotřebu, tedy oblíbený sport nakupování toho, co chceme, aniž bychom na to měli. Ale prostě to musíme mít. Což o to, pokud si peníze aspoň nějak vychytáme a neděláme tyhle kraviny moc často, dá se v tom celkem pohybovat.

Problém, který plně odkrývají právě aukce půjček mezi lidmi, jsou účely těchto půjček.

Panoptikum osobního zadlužení

Víte, nikdy jsem neměl přehnané iluze o českém národě a jeho finanční gramotnosti či obecně schopnosti hlubšího uvažování. Nicméně seznam aukcí několika nebankovních půjčkových portálů mě opět ujistil v tom, že lidská blbost je nekonečná a hlavně velmi vytrvalá.

Nedozvíte se samozřejmě konkrétní jména těch, kteří zde o půjčku žádají. Ale pokud si chcete o společnosti udělat obrázek, ani to není potřeba. Stačí se totiž podívat na účely půjček, které musí být u každé aukce, a je celkem jasné, odkud vítr vane.

Objevují se sice i případy typu rozšíření podnikání, sebevzdělání, investice a podobně, které ještě celkem dávají smysl. Takových je ale minimum.

Pak přichází ke slovu spotřební klasika typu nákupu na Vánoce, spotřebiče do domácnosti, nábytek, nové kolo, mobil a podobně.

Pak přichází na řadu osobní půjčky na doplacení věcí na splátky, případně doplatky elektřiny a dalších provozních věcí.

A nakonec samozřejmě to nejlepší, čeho je skutečně požehnaně – dluhy, nájmy, elektřina, kauce na byt, doplatky za provolané tarify a půjčky na exekuce z jiných půjček.

A tam se nám opět setkávají ty jednotlivé nitky, které vytvářejí věčné exekuční kolečko lidí, kteří se asi s penězi nikdy nenaučí hospodařit.

Plné obchody, plná zákaznická centra

V Praze je ta situace stejná každý rok a je stejně předvídatelná jako fakt, že v televizi budou dávat Mrazíka. Obchody jsou před svátky napěchované zákazníky tak, že se doslova není kam hnout.

No a v půlce ledna pak většinou ti samí spokojení zákazníci zaplní klientská centra úvěrových firem a zákaznické linky těch samých firem. To všechno s jedinými dvěma požadavky: odklad splátek nebo jejich snížení.

A je to každý rok minimálně stejné, obvykle horší…

 

Publikováno na webu autora.

Komentář

 1. Od Petr

  Odpovědět

 2. Od Polášek

  Odpovědět

  • Od Jonáš Jenšovský

   Odpovědět

 3. Od Oj

  Odpovědět

 4. Od Jakub

  Odpovědět

  • Od Jonáš

   Odpovědět

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *